velikost textu: A A A

Nový dopravce ARRIVA vlaky - otázky a odpovědi

S platností od 15. prosince 2019 některé železniční linky v Libereckém kraji změní dopravce. Místo Českých drah nastupuje ARRIVA vlaky. Jedná se o regionální linky L3 Liberec – Stará Paka, L5 Stará Paka – Lomnice nad Popelkou, L31 Železný Brod – Tanvald a sezónní L35 Liberec – Rovensko pod Troskami – Jičín. Dále rychlíkové meziregionální linky R21 Praha – Turnov – Tanvald a R22 Kolín – Česká Lípa – Rumburk. 
Nejvíce vás zajímá cena jízdného, případné změny v odbavování u nového dopravce a možnosti přestupování na jiné dopravce, zejména v dálkových relacích. V Libereckém kraji již 9 let jezdí dva železniční dopravci a třetí znamená jen rozšíření počtu partnerů v integrovaném dopravním systému Libereckého kraje IDOL. Témata ohledně cen jízdného a odbavení lze rozdělit do dvou částí:

 

Mám Opuscard a používám integrovaný tarif IDOL. 

 Platí mi ve vlacích ARRIVA jízdenka IDOL, nahraná na Opuscard nebo i nepřestupní papírová?

Dopravce ARRIVA je plně integrován do systému IDOL a platí zde stejný sortiment jízdenek jako u kteréhokoliv jiného železničního i autobusového dopravce v IDOL včetně časových předplatných jízdenek. Dopravce umí na Opuscard nahrát přestupní jízdenky zakoupené v hotovosti i z elektronické peněženky a to do libovolné zóny IDOL. V případě papírové nepřestupní jízdenky platí jen u konkrétního dopravce, kde byla zakoupena.   

 

 Kde jízdenku IDOL zakoupím?

Bez přirážky u průvodčího ve vlaku nebo na kontaktních předprodejních místech dopravce, například u přepážky v Turnově, Železném Brodě, později Semilech (po dokončení rekonstrukce budovy). Ode dne vyhlášení také v automatu v Tanvaldu, Doksech, České Lípě, Novém Boru.

 

 Mohu na linkách dopravce ARRIVA použít jízdenku IDOL nahranou na Opuscard u jiného dopravce?

Ano, můžete. Jízdenky IDOL na Opuscard jsou přestupní a do cílové stanice je zakoupíte u prvního dopravce, kde začínáte cestu, například na pokladně ČD, v automatu ve vlaku, u průvodčí nebo u řidiče na regionální autobusové lince v IDOL. Při přestupu průvodčí ve vlaku ARRIVA provede pouze odbavení kontrolou platné jízdenky.

 

 Mám platnou jízdenku IDOL a chci jet mimo Liberecký kraj. Mohu dokoupit jízdenku dle tarifu ARRIVA?

Je to možné. Nesmíte však zapomenout, že ve stanici, kde vlak zastavuje a končí platnost jízdenky IDOL již musíte mít zakoupenou další návaznou jízdenku. Zároveň je potřeba mít na paměti, že dopravce u jízdenek dle svého tarifu (tj. ne IDOL) může vyžadovat jejich včasný nákup v předprodeji.

  

 Jedu do Libereckého kraje a chci si ve vlaku dokoupit jízdenku IDOL.

Platí opačný postup cesty mimo Liberecký kraj. Navazujete ve stanici, kde vlak zastavuje a odkud k platné jízdence dokoupíte jízdenku IDOL. Zde však platí, že jízdenka IDOL se kupuje u průvodčího bez přirážky

(e-shop na jízdenky IDOL se připravuje).

V případě, že cestující navazuje časovým předplatným jízdným, provede průvodčí pouze odbavení kontrolou platné jízdenky.

 

 Mohu při cestách do jiného kraje s integrovanou dopravou kombinovat tarif IDOL s jejich IDS?

Je to možné, pakliže to smluvní přepravní podmínky navazujícího IDS výslovně nezakazují a IDS na sebe navazují ve stanicích, kde platí oba integrované tarify. Například do Královehradeckého kraje lze na všech společných tratích s Libereckým krajem integrované tarify vzájemně prolínají a máte možnost kombinovat jízdenky IDOL a IREDO.

 

 Pokud jedu vlakem jednoho dopravce a ten má poruchu, mohu na již zakoupenou jízdenku dokončit cestu následujícím vlakem jiného dopravce?

Můžete, pakliže máte jízdenku IDOL nahranou na Opuscard a následující vlak je v IDOL. Pokud máte papírovou nepřestupní jízdenku IDOL platí aktuálně na základě rozhodnutní dopravců následující možnosti:

  • Ve vlacích dopravců ARRIVA vlaky a Die Länderbahn (Trilex) je umožněno dokončení cesty na papírovou nepřestupní jízdenku IDOL i v případě, že byla zakoupena v předchozím spoji jiného dopravce (který z důvodu poruchy nedokončil jízdu).
  • Ve vlacích ČD je umožněno dokončení cesty s papírovou nepřestupní jízdenkou IDOL zakoupenou jen u dopravce ČD.

V případě, že nemáte jízdenku IDOL, ale dle tarifu dopravce, je umožněno dokončení cesty jen u dopravce, kde byla zakoupena.        

 

Nepoužívám integrovaný tarif IDOL, ale jen tarif dopravce.

 

 Budou mi ve vlacích ČD a Die Länderbahn (Trilex) platit jízdenky dopravce ARRIVA vlaky?

Nebudou a to samé platí i v opačném případě. Jízdenky dle tarifů ČD, Die Länderbahn a ARRIVA si dopravci navzájem neuznávají.

 

 Mohu pro cesty uvnitř Libereckého kraje, kde platí tarif IDOL jezdit dle tarifu dopravce?

Liberecký kraj užívání tarifu železničních dopravců uvnitř území IDOL neomezuje. Dopravce ARRIVA však svůj tarif na cesty uvnitř územní platnosti IDOL nezavádí a prodává výhradně jízdenky IDOL. Ostatní dva dopravci svůj tarif mají, ale ten neumožňuje přestupnost na ostatní dopravce v IDOL.

 

 Mohu pro cesty ven z Libereckého kraje použít tarif ARRIVA již z výchozí stanice?   

Ano, je to možné. Jízdenku mimo územní platnost IDOL je možné koupit dle tarifu železničních dopravců z libovolné stanice, kde dopravce jezdí a to i v případě, že cestou bude cestující u stejného dopravce přestupovat. Totéž platí i v opačném směru.

 

 Kontaktní údaje na dopravce ARRIVA (vlaky i autobusy)

·         Web: www.arriva.cz

·         E-mail: info@arriva.cz

·         Telefonická linka pro zákazníky ARRIVA: +420 725 100 725:

 

Schéma železničních dopravců na linkách v Libereckém kraji

  

vytisknout

 zpět