velikost textu: A A A

Aktualita

Modernizace motorových jednotek Siemens-Desiro

18/09/20

Vlaky dopravce Die Länderbahn GmbH DLB, které známe na linkách L7 a RE2 pod obchodním názvem trilex procházejí postupnou modernizací.

První motorová jednotka Siemens-Desiro, která prošla kompletní modernizací, byla ve čtvrtek 17. září představena hejtmanovi Libereckého kraje Martinu Půtovi a dalším pozvaným hostům z řad kraje, organizátory dopravy a novinářů.

Desira jezdí na trilexech do Liberce od konce roku 2010, kdy byl zahájen provoz linky L7 Liberec – Hrádek nad Nisou – Zittau – Varnsdorf – Seifhennersdorf/Rybniště. Od konce roku 2014 byl provoz rozšířen o tzv. východosaskou železniční síť a Desira zajišťují provoz na lince RE2 Liberec – Dresden. S ohledem na úspěšné obhájení kontraktu dopravce Die Länderbahn až do roku 2031 a snaze zlepšovat nabídku poskytovaných služeb, projde modernizací celá flotila Desir. Modernizaci čekají také kratší vozidla Stadler RegioShutle.       

Z vnějšího pohledu zaujme nový nátěr v kombinace oranžové a šedé na bílém základu v novém grafickém řešení.  Naopak zmizí zelená barva ve spodní části vozidla.

Zásadní změny však cestující pozná uvnitř. Například všechna sedadla dostala tmavě modré čalounění, u vybraných sedadel jsou instalovány nové skládací stoly. Součástí modernizace je také obnova područek a dovybavení přebalovacího pultu na toaletě. Uprostřed vozidla najdete malý dětský koutek. Renovována je také podlaha, nosiče zavazadel. Ve víceúčelovém prostoru s parkovací plochou pro kočárky a jízdní kola byly instalovány pásy k zajištění jízdních kol. Prostoru dominuje nová velkoplošná turistická mapa, která je přilepena na stěny vnější části toalety. Změnou, kterou cestující neuvidí, prošla také okna. Ta účinněji odrazují sluneční záření a budou tím pomáhat klimatizaci v udržování příjemné teploty.

Proměnou prošlo nejen osvětlení v podobě instalace úsporných LED technologií, ale i informační systém. Instalovány jsou nové TFT monitory a displeje. Cestující mohou navíc využít nabíjecí USB porty a instalována je také palubní wi-fi.

Obnovu vozového parku nelze provézt naráz odstavením všech vozidel, ale postupně. Plán dokončení modernizace celé flotily je v průběhu dvou let.    

    

      

   

 

 

vytisknout

 zpět