velikost textu: A A A

Aktualita

Mezikrajské linky začínají tuto neděli.

10/12/21

 

Mezikrajské linky začínají provoz.

 

 V neděli 12.12.2021 vyjedou první mezikrajské spoje mezi Libereckým, Středočeským krajem a Prahou  s navazujícími přesahy integrovaných dopravních systémů IDOL.

Překryvy zjednoduší cestování přes hranice kraje na krátké vzdálenosti. Cestující si může vybrat Tarif IDS, který pro svou jízdu využije – Tarif PID nebo Tarif IDOL

Nově je na mezikrajských linkách zavedené překryvové území, tzn., že Tarif Pražské integrované dopravy (PID) nekončí na hranicích Středočeského kraje, ale jeho platnost pokračuje až na území Libereckého kraje, např. do Turnova, či Paceřic. Naopak Tarif Integrovaného dopravního systému Libereckého kraje (IDOL) je platný i na území Středočeského kraje do Mladé Boleslavi.

 Novinky na cestující čekají také  při cestování mezi Libereckým a Středočeským krajem. Ve spolupráci Libereckého kraje s dopravci BusLine LK a Enjoy Europe, který bude od 12. 12. rovněž integrován pod integrovaný dopraná systém IDOL, bude zajištěno rychlé spojení mezi Jabloncem nad Nisou a Prahou, a to prostřednictvím linek 190, 900, 905 Linka 900 bude v Tanvaldu navazovat na rychlíky R21. Jízdní řády najdete tady

 

Kde jsou překryvy

• Zastávky v překryvové oblasti na území Libereckého kraje (kam až lze dojet na Tarif PID) – Svijany, Turnov, Paceřice, Příšovice, Přepeře, Modřišice

• Zastávky v překryvové oblasti na území Středočeského kraje (kam až lze dojet na Tarif IDOL) – Mladá Boleslav, Kosmonosy, Bakov nad Jizerou, Mnichovo Hradiště, Březina, Loukov

 Smluvní přepravní podmínky (SPP)

SPP PID platí na území Středočeského kraje, a to až do zastávky stanovené v SPP.

SPP IDOL platí na území Libereckého kraje, a to až do zastávky stanovené v SPP.

 Bezplatná přeprava v Tarifu PID (70+, ZTP a ZTP/P) je poskytována pouze na území Prahy a Středočeského kraje dle územní platnosti SPP PID.

 

Zde jsou odpovědi na časté otázky.

 Cestuji z Libereckého kraje do Středočeského kraje za překryvovou oblast nebo naopak (např. Liberec – Praha, Černý Most, jaké doklady využiji?

Na této relaci jsou nutné jízdní doklady IDOL i PID, které se použijí v pořadí podle směru jízdy. Pokud pojede z Liberce, zakoupíte jízdní doklad IDOL do poslední stanice překryvu a navazuje jízdenka PID. Pakliže máte v cílovém IDS již od nějakého tarifního místa platný jízdní doklad (například časové jízdné), můžete řidiči upřesnit, kam nebo odkud má jednotlivý jízdní doklad platit.  

Jsou jízdní doklady v IDOL přestupné stejně jako PID?

Záleží na tom, jaký jízdní doklad použijete. Například při cestě z Mladé Boleslavi do Liberce je papírová jízdenka platná pouze na uvedeném spoji. Přestupní jízdní doklady IDOL  se nahrávají na čipovou kartu Opuscard (www.opuscard.cz). Jízdenka pak má kromě cílové zóny i časovou platnost a v Liberci ji můžete použít třeba na přestup na MHD.   

Mohu využít v rámci překryvů časové jízdné?

Ano v rámci překryvů je možné využít časové jízdné Tarifu PID, nebo Tarifu IDOL. Musí být ovšem splněna podmínka cesty přes hranice kraje. Pokud není splněna výše uvedená podmínka, platí tarif kraje, ve kterém cestujete.

Mohu zde využít PID Lítačku?

Ano, v úseku platnosti Tarifu PID www.pidlitacka.cz  Nelze ji však použít pro vnitro krajské cesty po území Libereckého kraje.

Podle jakého Tarifu mi bude účtováno zavazadlo nad rámec překryvu?

Zavazadlo se účtuje jednorázově dle tarifu, ze kterého vyjíždíte. Platí však jen na konkrétním spoji a v sousedním IDS není přestupné.

Kolik mě bude stát cesta? Příklad Mladá Boleslav – Turnov

Záleží na počtu projetých Tarifních pásem (uvedeno v jízdních řádech) a také na jízdní době. Například při cestě z Mladé Boleslavi do Turnova zaplatíte za plnocenné jízdné 50Kč, za zlevněné jízdné 12Kč.  Mladá Boleslav je v 7 tarifním pásmu PID, Turnov je v 11 tarifním pásmu PID. Pro cestu na PID potřebuji tedy 5pásmový jízdní doklad, který má platnost 2hodiny.

Bude se území pro překryv zvětšovat

Ano, v průběhu příštího roku chystáme rozšíření překryvového území např. ve směru Český Dub nebo Mimoň.

 zpět