velikost textu: A A A

Aktualita

NOVÁ A NEJSTRMĚJŠÍ, TO JE DESNÁ-PUSTINSKÁ

20/08/10

Pátek 20.8. 2010, 10:34 hodin je ten správný čas, abyste stihli slavností otevření zbrusu nové zastávky Desná-Pustinská. Na první koleji zastaví před slušivou dřevěnou čekárnou vlak z Liberce. A potom? Všichni budou se zatajeným dechem sledovat, jak si vlak poradí s rozjezdem. A že k tomu bude potřebovat plný výkon! Nová zastávka je totiž umístěna přímo v nejstrmějším úseku naší jediné ozubnicové železnice. Stoupání dosahuje na dráze nevídaných 5,6 procent. Přijďte se přesvědčit na vlastní oči.
Přímo uprostřed koleje zde uvidíte ozubený pás, po kterém dříve šplhaly parní lokomotivy s výletníky vzhůru do hor nebo opatrně svážely těžké vlaky slezského uhlí pro zdejší sklárny. Dnes se ozubnice v běžném provozu nepoužívá, vlaky si musí poradit bez ní. Pouze unikátní červené motorové lokomotivy ze šedesátých let stále zatínají své zuby do trati při historických jízdách, které zde několikrát za rok organizuje skupina nadšenců z Tanvaldu. Jízdní řád lokomotivní babičky najdete na www.zubacka.cz . Nejbližší nostalgická jízda se přitom koná již tuto sobotu 21.8.2010.

Nové zastávky mají za úkol přiblížit vlaky lidem, kteří je používají při cestě do práce, do školy i za zábavou. Od začátku roku dobře slouží podobná stanička Smržovka-Luční. A to ještě není konec! Jen kousek to bude na vlak z náměstí i ze sídliště ve Velkých Hamrech a svojí druhou zastávku bude mít Desná v sousedství Riedlovy vily. Po Mikroregionu Tanvaldsko nezůstává pozadu ve snaze zlepšit cestování ani Liberecký kraj, který v projektu LUISE chystá novou železniční zastávku v Liberci u Globusu. Ta potěší zase cestující z Frýdlantu a Hrádku nad Nisou.

KORID LK, P. Blažek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

vytisknout

 zpět