velikost textu: A A A

Aktualita

TZ: Pro zlevněné žákovské jízdné raději s předstihem

23/08/16

 

Na začátek školního roku se nechystají pouze školy, ale pečlivé přípravy absolvují i dopravci a ostatní personál veřejné dopravy, která čeká na nápor svých nejdůležitějších cestujících Ti se v září vrátí z prázdnin i na autobusové a vlakové zastávky.  „Liberecký kraj pro následující školní rok stejně jako v minulých letech objednal u dopravců po dobu školního roku zvýšený počet spojů, tak aby se cestující dostali do škol i do zaměstnání včas a dostatečně komfortně“ říká Vladimír Mastník člen rady Libereckého kraje pověřený řízením resortu dopravy.

Tak jako dopravci, se mohou školáci již nyní předem připravit na využívání žákovských a studentských slev a případných časových jízdenek, které ušetří výraznou část kapesného. Vyřízení žákovských průkazů, karty Opuscard, a dalších potřebných záležitostí je lepší řešit s předstihem.

„Pro školáky a jejich rodiče jsme letos ve spolupráci s dopravci připravili přehledné informační plakáty, které napoví, co, kde a jak si zařídit, aby mohli již od začátku školního roku využít všechny slevy na dojíždění“ říká Pavel Blažek, jednatel společnosti KORID LK, která je koordinátorem veřejné dopravy v Libereckém kraji.

Pro levnější jízdné na trase mezi bydlištěm a školou je potřeba mít žákovský průkaz potvrzený školou a některým dopravcem, průkaz pak platí u všech dopravců. Nejdříve je třeba si zakoupit průkazku u dopravce, například v pokladně na autobusovém nádraží nebo na železniční stanici, následně ji opatřit fotografií, nechat potvrdit školou a pak potvrdit u dopravce (prodej průkazu i jeho potvrzení je zpoplatněno dle ceníku dopravce). Výjimkou je dojíždění pouze uvnitř tarifních zón s MHD anebo mezi Libercem a Jabloncem n.N., v tom případě držitelům Opuscard stačí potvrzení o studiu ze školy (nebo platný průkaz ISIC), na jehož základě dopravce do Opuscard nahraje profil žák (student), který opravňuje k levnějšímu jízdnému.

Pokud chce cestující využívat všech výhod integrovaného dopravního systému a zakupovat si časové kupóny platné ve všech spojích IDOL, tedy v městské dopravě, v regionálních vlacích a v autobusech, potřebuje čipovou kartu Opuscard za 140 Kč. K podání žádosti potřebuje cestující kromě fotografie platný občanský průkaz. Za děti do 15 let jedná zákonný zástupce a dokládá narození a bydliště dítěte, buď platným občanským průkazem zákonného zástupce, pokud je dítě v OP uvedeno, nebo rodným listem dítěte.

Žádost o vydání Opuscard lze podat na některém z 15 kontaktních míst, která jsou ve větších městech v Libereckém kraji, vydání karty může trvat až 21 dnů, zpravidla je však karta připravena za kratší dobu. Na kontaktním místě ve Frýdlantské ulici v Liberci je možná za příplatek výroba karty na počkání.  „Doporučujeme vyřídit si Opuscard v předstihu již v průběhu prázdnin, vyhnete se tak dlouhému čekání a frontám na začátku září“, říká Pavel Tuž ze společnosti Liberecká IS, která výdej karet zajišťuje.

 „Pro příští školní rok 2017/2018 připravujeme modernizaci odbavovacích zařízení i karet, jejímž cílem je celý proces zjednodušit a zrychlit“, odhaluje Jiří Hruboň, ředitel společnosti KORID LK jeden z aktuálních projektů koordinátora veřejné dopravy a Libereckého kraje.  

Podrobné informace lze získat na www.opuscard.cz, www.iidol.cz , v informačních kancelářích dopravců nebo na kontaktních místech Opuscard.

 

 

vytisknout

 zpět