velikost textu: A A A

Aktualita

Den dětí v Kořenově

V Kořenově vzniklo Muzeum ozubnicové dráhy

10/06/08

V sobotu 31.5.2008 se v Kořenově pod taktovkou Železniční společnosti Tanvald, o.p.s. konal již třetí ročník oblíbeného dne dětí na zubačce. V rámci programu dne dětí bylo pro veřejnost slavnostně otevřeno Muzeum ozubnicové dráhy.
Muzeum ozubnicové dráhy začali budovat členové spolku podle slov jeho předsedy Tomáše Gála již v září loňského roku, kdy si od Správy železniční dopravní cesty pronajali část budovy nádraží v Kořenově. Železniční společnost Tanvald vložila do úprav prostor muzea a samotné realizace expozice bezmála 300 tis. Kč a hlavně také stovky dobrovolných brigádnických hodin členů spolku.
V sobotu vítal návštěvníky muzea Tomáš Gál ze Železniční společnosti Tanvald oblečený v historické uniformě a prodával vstupenky do muzea ve formě starých lepenkových jízdenek, na nichž je datum vyznačován pomocí tzv. kompostéru, tak jako dříve na jízdenkách. Návštěvníci muzea získají množství zajímavých informací nejenom o ozubnicové dráze Tanvald – Kořenov - Harrachov, ale také o navazující, dnes neprovozované části trati z Harrachova do polské Szklarske Poręby. V muzeu se zájemci dozví také množství informací o ozubnicových drahách obecně.
V rámci slavnostního otevření muzea mohli návštěvníci obdivovat také model kořenovského nádraží s jezdícími modely vlakových souprav a s funkční točnou. Návštěvník se tak mohl alespoň ve zmenšeném světě vrátit o nějakých přibližně 20 let zpět a obdivovat architekturu kořenovské výtopny a provoz v tamní stanici. Pro děti bylo v prostorách železniřní stanice připraveno množství atrakcí, například jízda na funkčních modelech lokomotiv, motorové a parní, nebo na historické drezíně. Po celý den jezdily po trati zvláštní vlaky sunuté unikátní motorovou ozubnicovou lokomotivou.
Den dětí se i díky nádhernému počasí vydařil a tak jedinou vadou na kráse byla skutečnost, že se polskému správci železniční tratě nepodařilo zprůjezdnit trať z Harrachova do Szklarske Poręby. Tak snad někdy příště... [JK]

vytisknout

 zpět