velikost textu: A A A

První cesta s IDOLem

Integrovaný dopravní systém IDOL nabízí na území celého Libereckého kraje:
  • rychlé, cenově výhodné a pohodlné cestování prostředky veřejné dopravy
  • cestování na jeden jízdní doklad osobním a spěšným vlakem, autobusem i tramvají
  • výhodné sedmidenní a třicetidenní jízdenky
 
Co budu potřebovat pro cestování v rámci IDOL?
  • opuscard, případně rozšířenou Libereckou městskou kartu
  • průkazku na slevu pro žákovské jízdné, jízdné pro děti do 15 let, jízdné ZTP, apod.)
  • chuť, či potřebu  cestovat
 
Co je opuscard?
Opuscard je bezkontakní čipová karta. Údaje nahrané na čipu jsou uložené v zašifrované podobě, takže si je nemůže přečíst nikdo nepovolaný. V systému IDOL jsou využívány osobní karty opuscard, rozšířené Liberecké městské karty nebo anonymní opuscard. Osobní karta je taková, na které je na lícové straně je zobrazena fotografie a jméno držitele.
 
Před první cestou s IDOLem je výhodné pořídit si opuscard, pomocí které si budete zakupovat elektronický jízdní doklad. Opuscard slouží jednak jako tzv. elektronická peněženka, to znamená, že si na ni nahraji určitý finanční obnos, který potom využívám při placení jízdného, ale hlavně jako elektronická jízdenka.
 

Cestující, kteří nebudou mít k dispozici opuscard (rozšířenou Libereckou městskou kartu), nemohou využívat všech výhod, které IDOL poskytuje. Cestující bez opuscard (rozšířené Liberecké městské karty) jsou odbaveni klasickou „papírovou“ jízdenkou, která neumožňuje přestup mezi spoji – takováto jízdenka platí vždy pouze na jeden autobusový spoj nebo vlak podle jízdního řádu, při přestupu je nutno zakoupit si další jízdenku. Výjimku tvoří pouze papírové jízdenky vydávané provozovatelem MHD, podmínky těchto papírových jízdenek jsou stanoveny tarifem, který vydává město s MHD.

Cestující bez opuscard (rozšířené Liberecké městské karty) si také nemůže zakoupit jízdenku s platností jeden den a výše (s výjimkou  jízdenek typu LIBNET+)

 

 

vytisknout

 zpět