velikost textu: A A A

Aktualita

Změny v MHD Jablonec nad Nisou

24/01/21

Od 1. února 2021 se v Jablonci nad Nisou mění dopravce zajišťující provoz linek městské dopravy. Původního dopravce nahrazuje nová společnost Umbrella Coach & Buses s.r.o.
Jablonecká městská doprava zajišťuje kromě obsluhy samotného města také obsluhu vybraných okolních obcí a je zapojena do integrované dopravy Libereckého kraje IDOL. Služby IDOL, které jsou zde cestujícím poskytovány nejenže zůstanou, ale v rámci spolupráce městského a krajského koordinátora dopravy budou postupně rozšiřovány.

 Úvodní informace o změnách v MHD najdete v lednové příloze Jabloneckého měsíčníku (s ohledem na dolaďování přípravy provozu mohou být některé skutečnosti mírně odlišné).

 Kompletní informace o linkovém vedení, změnách oproti současnému stavu a jízdní řády najdete na webových stránkách MHD Jablonecká dopravní.  

 

Co cestující čeká od pondělí 1.2.2021. 

 Pojede to jinak. Součástí změny je optimalizace provozu a některé linky mění nejen časy spojů, ale i trasu. Před cestou je tedy vhodné si nejprve zkontrolovat kudy a čím pojedu. Přehled změn je zde.

 Budou jezdit jiné autobusy. Změna dopravce znamená kompletní změnu vozového parku, který budou zastupovat moderní bezbariérově přístupné autobusy Mercedes-Benz.

 Jízdné se nemění. Cestující, který jezdí na předplacené jízdné na Opuscard změnu prakticky nepocítí. Odbaví se stejně jako dosud a pokud máte nahraný platný časový kupón změna dopravce na jeho platnosti nic nemění. Jen to odbavovací zařízení bude vypadat trochu jinak, ale princip přiložení karty Opuscard je stejný. To samé platí při nákupu jízdenky ve vozidle.

Přesto se na cestující připravují novinky, a to možnost zaplatit jízdné bankovní kartou a zakoupení jednotlivé jízdenky na Opuscard do libovolné zóny IDOL.U těchto novinek se počítá nejprve ze zkušebním provozem. Více informací zde.

 Informace a předprodej snadněji. Kontaktní místo na autobusovém nádraží zůstává. Zakoupení elektronického časového jízdného pro MHD Jablonec nad Nisou nebo nabití karty Opuscard bude také možné na MěÚ v Rychnově či na Radnici v Jablonci nad Nisou a nově též na všech předprodejních kontaktních místech IDOL, tj. i mimo Jablonec nad Nisou. 

 Vím, kde mi to jede. Novinkou bude zapojení MHD Jablonec nad Nisou do centrálního dispečinku IDOL. Tato funkce umožní cestujícímu mít přehled zda jeho spoj nemá zpoždění (tak jako to již funguje v regionální dopravě), ale umožní i případnou koordinaci návazností mezi městskou a regionální dopravou. Tato funkce bude také nejprve ve zkušební provozu a postupně vylaďována.

 Na co se ptáte? Souhrnný informační letáček k nejčastějším dotazům (aktualizace k 24.1.).

 

Organizátoři v MHD v Jablonci nad Nisou budou nyní prioritně zabezpečovat přechod do nového provozu při zachování stávajících funkcí odbavovování a samotného provozu autobusových spojů. Uvedené novinky nad současný stav budou ve zkušebním provozu a jejich plná funkčnost se bude postupně dolaďovat. O novinkách, které budou cestujícím zkvalitňovat cestování nejen v rámci MHD Jablonec nad Nisou, ale v souvislosti se sítí IDOL budeme cestující podrobně informovat.  

 

     

vytisknout

 zpět