velikost textu: A A A

Výlety s EURO-NISA-TICKET

Šesti městy Šestiměstí

…s Euro-Nisa-Ticketem

Na úvod něco z dávné historie: Spolek Šestiměstí, vzdálený předchůdce dnešních mikroregionů, byl vytvořen roku 1346 údajně z popudu samotného krále a císaře Karla IV. za účelem obrany a prosazování ekonomických zájmů skupiny významných měst Horní Lužice, která, jak je všeobecně známo, byla v té době součástí Českého království. Významnou roli sehrál zejména v prvé polovině 15. století za husitských válek a v lokálních bojích s místní šlechtou, zejména Vartenberky, kteří tehdy ovládali oblast dnešního Českolipska, Děčínska a Šluknovska (jejich hlavní sídlo, původní hrad, později zámek Vartenberk se nachází ve Stráži pod Ralskem, ostatně městečko až do roku 1945 neslo jeho název). Po ztrátě území ve prospěch Saska a pruského Slezska význam spolku upadal, každé z měst má ale dodnes co nabídnout. 

S kolegy z KORID LK v letošním roce postupně navštívíme všech šest členských měst tohoto dávného a po roce 1991 obnoveného spolku, tentokrát již převážně v souvislosti s podporou turistického ruchu. Všechna jsou samozřejmě dobře dostupná veřejnou dopravou a z celého území Libereckého kraje k cestám do nich můžeme využít levnou sítovou jízdenku Euro-Nisa-Ticket (dříve LibNet).

 

Město první – Budyšín

Scházíme se na libereckém vlakovém nádraží v sobotu před půl devátou. Rosťa dorazil vlakem od Tanvaldu už v 8:19, Radim od Frýdlantu v 8:24. Týna je trochu nervózní, její autobus od Hodkovic má příjezd na autobusové nádraží v 8:25. Je tu ale včas a tak si ještě cestou na nástupiště stihne koupit nezbytnou kávičku na cestu. Jako poslední dobíhá samozřejmě Honza, který je proslulý svými příchody až v okamžiku, kdy výpravčí píská odjezd. 

V 8:38 odjíždíme z pátého nástupiště spěšným vlakem Trilex, jehož cílovou stanicí jsou Drážďany. Prokazujeme se skupinovým Euro-Nisa-Ticketem za 320 korun (dá se koupit v pokladně na nádraží, ale i u průvodčího ve vlaku) a míříme k Hrádku a k polské hranici... Číst dále

 Město druhé – Görlitz/Zgorzelec

Po několika týdnech se opět setkáváme se skupinkou kolegů či spíš kolegyň z KORIDu na vlakovém nádraží v Liberci. Výpravě tentokrát vévodí Jablonečtí: Hanku s Irenou a Míšou doprovází Pavel. Symbolicky se vydáváme sledovat Lužickou Nisu takřka od pramene až po střední tok.

Osobní vlak ve směru Žitava – Varnsdorf a Rybniště odjíždí dvě minuty po osmé. Pavel je coby specialista přes tarif pověřen nákupem jízdenky Euro-Nisa-Ticket. Slečně průvodčí z Trilexu odpočítá přesně 320 korun a vzápětí si ukládá do peněženky vytištěnou jízdenku.  Po již známé trase dojedeme do Žitavy, kde tentokrát budeme přestupovat. Na pátém nástupišti si počkáme čtvrthodinku na přípoj linky OE65 Zittau – Cottbus, kterou provozuje společnost ODEG... Číst dále

 Město třetí – Kamenz

Opět je tu sobotní ráno a opět vyrážíme s KORID LK na výlet do Horní Lužice. Oproti dvěma předešlým výletům nás tentokrát čeká o něco méně známý cíl, město Kamenz, česky Kamenec, jež se nachází na nejzápadnější výspě zemského okresu Budyšín. Cesta nám proto potrvá trochu déle, ale Otto s Pavlem si s jejím naplánováním hravě poradí. Na rozdíl od jiných kolegů jim nevadí ani časné opuštění manželského lože a tak se scházejí na libereckém nádraží už krátce před šestou. Osobní vlak Trilex do Žitavy a Varnsdorfu odjíždí z Liberce v 6:02.  

Jako obvykle si ve vlaku kupujeme skupinový Euro-Nisa-Ticket za 320 korun... Číst dále

 Město čtvrté – Löbau

...

Po další čtvrthodině konečně přijíždíme do Löbau. Také zde se autobusové nádraží nalézá v blízkosti vlakového. Jak jsme si už řekli, dnes odtud vlaky jezdí západním směrem do Budyšína a Drážďan, směrem východním pak do Zhořelce a třikrát denně i do polské Wroclawi. Doby, kdy bývalo Löbau významným železničním uzlem, odkud vycházelo několik dalších tras, jsou ale nenávratně pryč. Připomínají si je jen členové místního spolku přátel železnic, kteří pořádají příležitostné jízdy s parními i staršími motorovými lokomotivami a vozy. 

... Číst dále

 zpět