velikost textu: A A A

Výlety s EURO-NISA-TICKET

Šesti městy Šestiměstí

…s Euro-Nisa-Ticketem

Na úvod něco z dávné historie: Spolek Šestiměstí, vzdálený předchůdce dnešních mikroregionů, byl vytvořen roku 1346 údajně z popudu samotného krále a císaře Karla IV. za účelem obrany a prosazování ekonomických zájmů skupiny významných měst Horní Lužice, která, jak je všeobecně známo, byla v té době součástí Českého království. Významnou roli sehrál zejména v prvé polovině 15. století za husitských válek a v lokálních bojích s místní šlechtou, zejména Vartenberky, kteří tehdy ovládali oblast dnešního Českolipska, Děčínska a Šluknovska (jejich hlavní sídlo, původní hrad, později zámek Vartenberk se nachází ve Stráži pod Ralskem, ostatně městečko až do roku 1945 neslo jeho název). Po ztrátě území ve prospěch Saska a pruského Slezska význam spolku upadal, každé z měst má ale dodnes co nabídnout. 

S kolegy z KORID LK v letošním roce postupně navštívíme všech šest členských měst tohoto dávného a po roce 1991 obnoveného spolku, tentokrát již převážně v souvislosti s podporou turistického ruchu. Všechna jsou samozřejmě dobře dostupná veřejnou dopravou a z celého území Libereckého kraje k cestám do nich můžeme využít levnou sítovou jízdenku Euro-Nisa-Ticket (dříve LibNet).

 

Město první – Budyšín

Scházíme se na libereckém vlakovém nádraží v sobotu před půl devátou. Rosťa dorazil vlakem od Tanvaldu už v 8:19, Radim od Frýdlantu v 8:24. Týna je trochu nervózní, její autobus od Hodkovic má příjezd na autobusové nádraží v 8:25. Je tu ale včas a tak si ještě cestou na nástupiště stihne koupit nezbytnou kávičku na cestu. Jako poslední dobíhá samozřejmě Honza, který je proslulý svými příchody až v okamžiku, kdy výpravčí píská odjezd. 

V 8:38 odjíždíme z pátého nástupiště spěšným vlakem Trilex, jehož cílovou stanicí jsou Drážďany. Prokazujeme se skupinovým Euro-Nisa-Ticketem za 320 korun (dá se koupit v pokladně na nádraží, ale i u průvodčího ve vlaku) a míříme k Hrádku a k polské hranici... Číst dále

 Město druhé – Görlitz/Zgorzelec

Po několika týdnech se opět setkáváme se skupinkou kolegů či spíš kolegyň z KORIDu na vlakovém nádraží v Liberci. Výpravě tentokrát vévodí Jablonečtí: Hanku s Irenou a Míšou doprovází Pavel. Symbolicky se vydáváme sledovat Lužickou Nisu takřka od pramene až po střední tok.

Osobní vlak ve směru Žitava – Varnsdorf a Rybniště odjíždí dvě minuty po osmé. Pavel je coby specialista přes tarif pověřen nákupem jízdenky Euro-Nisa-Ticket. Slečně průvodčí z Trilexu odpočítá přesně 320 korun a vzápětí si ukládá do peněženky vytištěnou jízdenku.  Po již známé trase dojedeme do Žitavy, kde tentokrát budeme přestupovat. Na pátém nástupišti si počkáme čtvrthodinku na přípoj linky OE65 Zittau – Cottbus, kterou provozuje společnost ODEG... Číst dále

 Město třetí – Kamenz

Opět je tu sobotní ráno a opět vyrážíme s KORID LK na výlet do Horní Lužice. Oproti dvěma předešlým výletům nás tentokrát čeká o něco méně známý cíl, město Kamenz, česky Kamenec, jež se nachází na nejzápadnější výspě zemského okresu Budyšín. Cesta nám proto potrvá trochu déle, ale Otto s Pavlem si s jejím naplánováním hravě poradí. Na rozdíl od jiných kolegů jim nevadí ani časné opuštění manželského lože a tak se scházejí na libereckém nádraží už krátce před šestou. Osobní vlak Trilex do Žitavy a Varnsdorfu odjíždí z Liberce v 6:02.  

Jako obvykle si ve vlaku kupujeme skupinový Euro-Nisa-Ticket za 320 korun... Číst dále

 

 

 

vytisknout

 zpět