velikost textu: A A A

Časté dotazy

Dovolte nám zde prezentovat nejčastější dotazy, se kterými se Vy jako cestující na nás obracíte.

Co je to IDOL?
IDOL je integrovaný dopravní systém Libereckého kraje. Koordinuje činnost všech zapojených dopravců a zajišťuje tak hladké fungování veřejné dopravy v kraji.
 
Jak mohu IDOL využívat ?
Pro pravidelné využívání veřejné dopravy a systému IDOL v kraji doporučujeme pořízení opuscard na některém kontaktním místě. Karta zajistí plné využíti všech výhod, které IDOL nabízí včetně finančně výhodnějšího a pohodlnějšího cestování.
 
Mám Libereckou městskou kartu, musím si pořizovat opuscard?
Nemusíte. Stačí zažádat na předprodeji Dopravního podniku města Liberce (terminál Fügnerova) o rozšíření Vaší současné karty na tarif IDOL. Rozšíření je prováděno na počkání na poplatek 10,-Kč.
 
Mám kartu vydanou autobusovým dopravcem ČSAD, musím si pořizovat opuscard?
Ano, stávající karty autobusových dopravců ČSAD neumožňují další použití v IDOLu.
 
Mám opuscard, jak s ní mohu cestovat po Libereckém kraji?
Závisí na tom, zda veřejnou dopravou cestujete pravidelně, či méně často.
Pokud cestujete pravidelně, zakupte si v předprodejním místech dopravců, v osobních pokladnách železničních stanic označených logem IDOL, či přímo u řidiče autobusu v příměstské dopravě předplatní časovou jízdenku pro Vaše cestování. Oproti kupování jednotlivých jízdních dokladů výrazně ušetříte.
Pokud veřejnou dopravou cestujete nepravidelně, tak si vložte na předprodejním místě dopravců, v obsazené osobní pokladně železniční stanice označené logem IDOL, či přímo u řidiče příměstského autobusu finanční hotovost na opuscard a pak si z ní nakupujte jednotlivé jízdní doklady. Získáte tím možnost přestupu na další druhy dopravy (vlak, autobus, tramvaj).

Jsou ceny předplatních jízdních dokladů skutečně tak výhodné?
Ano, například cena sedmidenní jízdenky pro dospělého se rovná osminásobku jednotlivého jízdného pro dospělého (při cestě do a z práce v pracovní dny – pondělí až pátek – cestující jede veřejnou dopravou 10 jízd, ale zaplatí jen 8 jízd. V případě třicetidenní jízdenky pro dospělého je sleva ještě větší. Cena třicetidenní jízdenky je rovna třicetinásobku jednotlivé jízdenky pro dospělého cestujícího. Při průměrném počtu 21 pracovních dnů ušetří cestující 12 jízd oproti zakoupení jednotlivých jízdenek.
 
Proč není místo sedmidenního kupónu pětidenní?
Sedmidenní kupón je určen právě pro dojíždějící za prací či za studiem. Jeho cena je osminásobkem jednotlivého základního jízdného, to znamená, že pokud provedeme min. 8 jízd za týden, již se vyplatí. Při 5 pracovních dnech obvykle vykonáme jízd 10 a jako bonus můžeme jezdit i o víkendech

Opravdu je možné u relačního kupónu se zónou s MHD neomezeně využívat i MHD v cílové či výchozí zóně (např. Turnov – Liberec)?
Ano, toto není nijak omezeno. Např. s  třicetidenním kupónem Liberec – Turnov, můžete neomezeně využívat po 30 dní MHD v Turnově i Liberci. To znamená, že zmíněný kupón má funkci i jako tzv. „lítačka“.

Když neprojedu celou částku, která mi byla nahrána na opuscard jako měsíční jízdné, převede se mi do dalšího měsíce?
Opuscard můžete obecně využívat dvěma způsoby:
  1. Jako elektronickou peněženku, z níž hradíte jednotlivé jízdné. Za každou jízdu je Vám z peněženky stržena cena jednotlivého jízdného. Peníze na elektronické peněžence zůstávají dokud nejsou proježděny.
  2. Jako nosič časového kupónu, který je platný po určený počet dní, na který je zakoupený. Odvození ceny časového kupónu od násobku jednotlivého jízdného nemá žádný vliv na skutečný počet uskutečněných jízd, v období platnosti kupónu můžete uskutečnit libovolný počet jízd v rámci relace, pro kterou je zakoupený.
Z toho vyplývá, že na měsíční jízdné (kupón) nelze uplatňovat neprojeté jízdné a nelze ho převádět do dalšího období. V případě nenadálé události (pobyt v nemocnici, úmrtí) je možné požádat o vyplacení nevyužité části časového kupónu dle smluvních přepravních podmínek IDOL.

V dotazech jsem se dočetl: Např. s třicetidenním kupónem Liberec – Jablonec nad Nisou, můžete neomezeně využívat po 30 dní MHD v Jablonci i Liberci. To znamená, že zmíněný kupón má funkci i jako tzv. „lítačka“?
Ano, třicetidenní kupón pro relaci  Liberec - Jablonec platí jako tzv. „lítačka“, která není omezena žádným denním počtem jízd, můžete absolvovat libovolný počet jízd mezi Libercem a Jabloncem a můžete využít jak tramvaj, tak vlak, stejně jako příměstský autobus označený logem IDOL. S tímto relačním kupónem můžete využívat také MHD v zóně Liberec a v zóně Jablonec nad Nisou.
 
Mohu s relační jízdenkou, nebo relačním kupónem pro relaci Liberec – Jablonec nad Nisou jezdit do Lučan nad Nisou?
Ne, platnost relační jízdenky, nebo relačního kupónu pro tuto relaci je v Jablonci nad Nisou omezena pouze na zónu Jablonec nad Nisou, nikoliv na celé DSOJ platí. Zóna Jablonec nad Nisou je omezena na území města Jablonec nad Nisou.
 
Co to znamená kmenový dopravce, znamená to, že když dám poprvé peníze za třicetidenní kupón v ČSAD Liberec tak potom nemůžu zaplatit nový kupon v ČSAD Jablonec nad Nisou?
Kmenový dopravce je takový dopravce, u kterého jste si aktivoval elektronickou peněženku. S tímto kmenovým dopravcem řešíte případné problémy s kartou, např. reklamace, apod.
Kupóny si můžete kupovat, vyjma jednozónových kupónů ve městech s MHD, u jakéhokoliv dopravce zapojeného v IDOL, bez ohledu na kmenového dopravce. Jednozónové doklady ve městech s MHD je možné zakoupit jedině u provozovatele MHD v jeho předprodejní kanceláři.
 
Co nabízí IDOL pro nepravidelného cestujícího?
Nepravidelní cestující si mohou pořídit tzv. anonymní opuscard a využívat při cestách elektronickou přestupní jízdenku se všemi jejími výhodami. Karta je přenosná, to znamená, že je možné si ji půjčovat, např. v rámci rodiny. Pro pořízení této karty není nutno vyplňovat žádné formuláře. Lze ji získat na předprodejích kmenových dopravců za 95,-Kč. Na tuto kartu však není možné nahrát nepřenosné časové kupóny!  
 
Kde si mohu zakoupit jízdenku IDOL pokud cestuji vlakem?
Elektronické přestupní jízdenky IDOL je možné zakoupit v pokladnách železničních stanic, u průvodčího ve vlaku anebo u vlaků na Jizerskohorské železnici (tratě 034, 036, 037, 038, 039) v samoobslužných automatech umístěných ve vozidlech. Pro pravidelné cestování ze stanice nebo zastávky, kde není možné zakoupit jízdenku IDOL, je dobré využívat sedmidenní, nebo třicetidenní kupóny zakoupené v předprodeji, např. na pokladně, kde je umožněn prodej jízdních dokladů IDOL, nebo na jiném předprodejním místě IDOL.
Pozn.: Papírové jízdenky IDOL jsou i na železnici nepřestupní, tedy platí pouze na jeden vlak dle jízdního řádu.
 
Vlastním opuscard a kupují si 30ti denní jízdenku (zony Liberec - Jablonec nad Nisou) tzn. že můžu jezdit mezi Libercem a Jabloncem a dále MHD v Liberci i v Jablonci. Ale v Jablonci jezdí MHD i do Janova n.N a do Rychnova u Jablonce. Ale z Janova ani Rychnova se vlastně do Jablonce nedostanu, přitom z Jablonce do Janova i Rychnova to teoreticky jde a jedu úplně stejným autobusem (MHD linka č.1). Na internetu jsem koukal, že Janov i Rychnov jsou jiné tarifní zóny. Co bych musel udělat, abych mohl jezdit MHD i z Janova a Rychnova do Jablonce?
Pro Vaše cestování tedy jsou následující varianty:
Stávající relační kupón LBC-JBC
  • Výhody: možnost cestovat mezi LBC a JBC vlakem, autobusem i tramvají za výhodnou cenu
  • Nevýhoda: nemožnost využít MHD v Jablonci nad Nisou mimo zónu Jablonec (DSOJ – Rychnov, Janov, ...)
Dokoupení kupónu pro MHD Jablonec ke stávajícímu relačnímu kupónu LBC- JBC
  • Výhody: možnost cestovat mezi LBC a JBC vlakem, autobusem i tramvají za výhodnou cenu, možnost využívat všech linek MHD Jablonec (včetně DSOJ – do Rychnova, Janova...)
  • Nevýhody:Vysoká cena = 720+720 = 1440,- Kč za 30 dní
Zakoupit dva kupóny – pro Liberec a pro Jablonec nad Nisou
  • Výhoda: možnost cestovat po celém obvodu MHD v Jablonci nad Nisou (včetně DSOJ – Rychnov, ...)
  • Nevýhody: vyšší cena 720+720=1440,- Kč a nemožnost využít mezi Jabloncem a Libercem autobus – je možné cestovat pouze tramvají, nebo vlakem.
Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz? Nevadí, kontaktujte nás prosím na telefonním čísle 774 485 021 a my Vám rádi obratem odpovíme.

 

vytisknout

 zpět