velikost textu: A A A

Aktualita

Trojzemí není konečnou stanicí - konference Zittau 12.2.2019

12/02/19

Trojzemí není konečnou stanicí,

tento název nesla odborná konference svolaná v rámci projektu TRANS-BORDERS hejtmanem Libereckého kraje ve spolupráci s Landkreis Görlitz a Dolnoslezským vojvoodstvím a primátorem města Zittau Thomasem Zenckrem na tamní radnici. 

70 účastníkům konference ze všech tří států zdejšího trojzemí představili zástupci maršálkovského úřadu Dolnoslezského vojvodství, Institutu regionálního rozvoje z Wroclawi, Koordinátora veřejné dopravy Libereckého kraje společnosti KORID LK, krajského úřadu Libereckého kraje, Dopravního svazu ZVON a Institutu regionálního rozvoje Horní Lužice a Dolního Slezska vize a možnosti rozvoje přeshraničního železničního spojení. Především pak spojení z Prahy do Liberce a dále na sever do Görlitz, které je významným železničním uzlem na trati Wroclaw - Dresden a odkud je již za současné situace rychlá cesta po kolejích do Berlína.

Na konferenci se mluvilo i o nevyhovujícím stavu úseku trati mezi Hrádkem nad Nisou a Zittau. Nebo o plánu na nové propojení Seifhennersdorfu do Rumburku, čímž by vzniklo spojení Liberce s údolím Labe v Bad Schandau.

V navazujícím bloku zástupci saského Ministerstva hospodářství, práce a dopravy, DB Netz, SŽDC a Ministrstva ČR prezentovali co již bylo pro rozvoj železiční dopravy v regionu Trojzemí CZ/D/PL již ze strany těchto státních institucí učiněno a jaké jsou další možnosti i omezení rozvoje zdejší železniční sítě.

V závěrečném diskuzním bloku podpořil zástupce Škoda AUTO Jan Sixta snahu o zlepšení železničního spojení Praha - Mladá Boleslav - Görlitz, které by pro nákladní dopravu nejen ze Škoda Auto přineslo nové možnosti v dosažení polských baltských přístavů. Se svými stanovisky vystoupili i radní Statutárního města Liberce pan Němeček a poslanci parlamentu ČR pan Jiří Bláha a Petr Pávek.

Na konferenci byl představen i návrh společného memoranda o spolupráci při napojení Trojzemí na evropskou železniční síť TEN-T, které by mohlo být základem pro další rozvoj spolupráce samospráv z Trojzemí při prosazování zájmů na národních úrovních.

Program konference v Zittau 12.2.2019 (CZ)

Prezentace přednášejících na konferenci v Zittau 12.2.2019

Návrh memoranda o spolupráci při napojení Trojzemí CZ/D/PL na evropskou železniční dopravní síť TEN-T

Více o projektu TRANS-BORDERS

 

 

vytisknout

 zpět